فروشگاه تخصصی تیونینگ خودرو

تقویت موتور خودرو یا ماشین

کارگاه؛ وبسایت فروش لوارم تیونینگ خودرو

[rank_math_breadcrumb]

سر فصل های صفحه

تقویت کردن موتور یا به اصطلاح تیونینگ موتور به مجموعه اقداماتی میگویند که در آن سعی می کنیم با بهینه سازی شرایط و لوازم راندمان بیشتری را دریافت کنیم. در ادامه به مواردی می پردازیم که باعث می شود تصور روشن تری از بحث تقویت موتور داشته باشید.

چرا موتور خودرو را تقویت کنیم؟

خب مشخصا جواب این سوال چیزی جز دست یابی به موتور قوی تر نیست، در واقع میتوان از مزایا تقویت کردن موتور خودرو به افزایش قدرت شتاب گیری، افزایش قدرت کشش در سربالایی ها یا .. اشاره کرد. چیزهایی که شاید شما با دیدن آن ها به این فکر کنید که فقط بدرد جوان ها و افراد عشق سرعت میخورد، اما این تفکر کاملا اشتباه است، در واقع وقتی ما موتور قوی تری داشته باشیم، تا حد زیادی در مسائلی همچون ایمنی جاده برای خود و دیگران، مسائل مربوط به آسایش در رانندگی و یا حتی کاهش استهلاک موتوری ما تاثیر گذار است.

تقویت کردن موتور خودرو استهلاک آن را بالا میبرد ؟

پاسخ این سوال که تقویت موتور بر روی بالا رفتن استهلاک تاثیر گذار است هم بله است و هم خیر، برای رسیدن به جواب این سوال باید به این نکته توجه کنیم که گستره تغییرات ما چقدر است و از چه قطعاتی قرار است استفاده کنیم و همچنین موتوری که در اختیار داریم تا چه اندازه تحمل قدرتی که میخواهیم از آن استخراج کنیم را دارد. کاملا طبیعیست که هرچقدر قطعات و موتور با کیفیت تری در اختیار داشته باشیم می توانیم قدرت بیشتری را بدون افزایش قابل توجه استهلاک از آن استخراج کنیم. به یاد داشته باشید در تغییرات کوچک همانند آنچه در ادامه شرح خواهیم داد در کنار افزایش راندمان موتوری حتی ممکن است منجر به کاهش استهلاک موتور شما نیز شود که نکته قابل توجهی است.

چند راه آسان بهینه سازی و تیونینگ موتور برای استفاده شهری:

در این بخش به شما چند روش پیشنهاد می کنیم که با کمترین هزینه و بدون نیاز جدی و حساس به مهندسین این حوزه موتور خود را تقویت کنید. معمولا دسترسی به این قطعات در بازار راحت است و نصب آن ها نیز دردسری برای شما ایجاد نمی کند. خب شاید اولین سوالی که الان ذهنتان را مشغول کرده این باشد که خب چرا این تغییرات ارزان و ساده را در همان کارخانه ایجاد نمی کنند؟ جواب به این سوال بسیار ساده است: دلیلی که این کارها در کارخانه انجام نمی شود چیزی جز توجیهات اقتصادی و مسائل تامین قطعه و یا گاهی مسائل استانداردی نیست، واقعیت این است که کارخانه ها برای برای اندکی قدرت اضافه کردن به خودروی خود خاضر به تحمیل دردسر نیستند، مخصوصا این مورد را می توان در خودروساز های وطنی دید. ( توجه کنید گزینه هایی که در زیر توضیح می دهیم نسبت به هم ارجعیت ندارند و استفاده از آن ها به موتور خودروی شما وابسته است )

دسته بندی های وبسایت کارگاه

 

استفاده از کیت مکش

ساده ترین کار برای تقویت موتور نصب کیت مکش یا استفاده از فیلتر هوای اسپورت است، این کار بسیار ساده است و تنها نیاز است کیت یا فیلتر را تهیه و جایگزین نمونه کارخانه ای خود بکنید. کیت مکش باعث می شود موتور بتواند تنفس بهتری داشته باشد، این تنفس بهتر یعنی اکسیژن بیشتر برای احتراق و این یعنی قدرت بیشتر. از این کیت معمولا نمی توان انتظار زیادی داشت اما میتواند تغییر بسیار کوچکی که بتوانید احساس کنید را تحویل شما دهد. توجه داشته باشید کیت مکش در بازه کیفیتی متنوعی در بازار موجود است و طبیعتا با تهیه نمونه با کیفیت تر و مهندسی تر راندمان بهتری دریافت خواهید کرد.

 

تقویت جرقه

بعد از اینکه اکسیژن بیشتری برای موتور خود تهیه کردیم باید به فکر یک جرقه بهتر در سیلندرها باشیم اینکار باعث می شود راندمان فرایند احتراق افزایش پیدا کند و این یعنی قدرت بیشتر موتور. برای تقویت این سیستم می توانیم سراغ شمع های تقویتی، کوئل های بهتر و تقویت منفی برق خودرو بروید. اگر لوازم با کیفیتی تهیه کرده باشید میتوانید باز هم تغییر قابل احساسی را در موتور خود احساس کنید.

 

بازنگری در سیستم اگزوز

دیگر بخش مهمی که میتوانید برای تقویت یا همان تیونینگ موتور به آن توجه کنید سیستم اگزوز است، سیستم اگزوز نسبت به موردی که بالا اشاره کردیم سیستم پیچیده تریست و در اغلب موارد برای تقویت موتور نیاز به متخصص خود را دارد برای تقویت سیستم اگزوز بدون در نظر گرفتن پیچیدگی ها می توانیم حذف مبدل کاتالیزور و استفاده از منبع اگزوز را پیشنهاد کنیم، این کار باعث می شود گاز خروجی از موتور اتلاف انرزی کمتری برای آن داشته باشد. استفاده از هدرز بجای منیفولد کارخانه ای هم مرسوم است اما باید توجه داشته باشید در انتخاب هدرز باید حساسیت بیشتری بخرج دهید چرا که اینکه هر نوع هدرز برروی هر موتور راندمان متفاوتی را ارائه میکند، حتی گاهی نصب هدرز باعث افت توان موتور نیز می شود، پس حتما قبل از نصب هدرز با یک متخصص مشورت کنید.

ریمپ ایسیو

ریمپ ایسیو به معنی تغییر تنطیمات ایسیو کنترل کننده موتور است یعنی به نوعی یک سری از فاکتور هایی که موتور طبق آن ها کار می کند، تغییر کند تا موتور دستورات درست تری از طرف ایسیو دریافت کند، برای انجام این کار لازم است نزد یک ریمپ کار کاربلد بروید تا با توجه به تغییرات موتور شما تنظیمات آن را دوباره بچیند. اینکار اگر درست و اصولی انجام شود میتواند قدرت مناسبی را به موتور شما اضافه و کارکرد آنرا بهینه کند. حتما توجه داشته باشید با انجام ریمپ نادرست حتی ممکن است افت توان نیز داشته باشید.

محصولات پر فروش کارگاه

 

تقویت و تیونینگ موتور خودرو در مراحل حرفه ای تر

در اینجا راه هایی برای تیونینگ موتور را بررسی می کنیم که پیچیدگی و البته بازده بیشتری دارند. در این سطح از تقویت که خود یک علم وسیع است شما قطعا نیاز به متخصص یا تیونر دارید ، هماهنگی لوازم و نحوه بکارگیری آنها حساس است. در ادامه به چند راه کلی تقویت کردن موتور در سطوح بالاتر میپردازیم:

تقویت نفس موتور

پیشتر گفتیم یکی از راهای استخراج قدرت بیشتر تزریق هوای بیشتر به موتور است این کار را می توانیم با نصب توربو شارژ، سوپرشارژ، تراتل بادی یا منیفولد هوای استوک انجام دهیم. استفاده از هرکدام از این سیستم ها به سلیقه و به نوع موتور شما بازمیگردد چرا که قطعا هرکدام روی هرنوع موتور بازدهی و رفتار متفاوتی دارند و نمیتوان یکی را بردیگری برتری داد.

 

تقویت سیستم سوخت رسانی

قطعا با تزریق هوای بیشتر یا انتظار قدرت بیشتر شما به تقویت سیستم سوخت رسانی نیاز دارید. اینکار را می توانید با مشورت متخصصان با توجه به موتوری که جمع کردید انجام دهید و معمولا نیاز تعویض قطعات این سیستم با نمونه های بهتر است، تقویت سیستم سوخت رسانی تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد موتور خواهد داشت.

 

تقویت سیستم اگزوز

بعد از تقویت موتور در بحث تنفس و احتراق حالا نوبت به سیستم اگزوز میرسد. برای تقویت این سیستم نیاز به بازطراحی آن داریم، سطح مهندسی و کار مورد نیاز این سیستم برای تقویت و تیونینگ موتور کمتر از دیگر موارد نیست زیرا که اگر بفکر بازدهی مناسب باشیم برای هر موتور و کاربری متفاوتی طراحتی متفاوتی میطلبد. سیستم اگزوز تاثیر بسیار زیادی بر رفتار و بازدهی موتور دارد که نباید آن را دست کم گرفت.

تعویض قطعات اصلی موتور

و در آخر مهمترین بخش تقویت کردن موتور، پس از تقویت سه مورد بالا نوبت به استفاده از قطعات درون موتوری مناسب میرسد، انتخاب این موارد تاثیر مستقیمی در قدرت دهی و استهلاک موتور دارد. برای مثال: تعویض میل سوپاپ ها و سوپاپ ها، تعویض پیستون و شاتون، تغییرات در سرسیلندر یا بلوک، تغییر در روغن کاری یا خنک کاری یا… موارد بسیار زیادی که از حوصله مطلب خارج است.
برای تغییرات در این سطح موتور قطعا نیاز مند افراد حرفه ای و قطعات با کیفیت دارید، معمولا این مرحله نسبت به مراحل دیگر پر هزینه تر و تعیین کننده تر است

 

برترین محصولات دسته ی هدرز

سبد خرید