وبلاگ کارگاه

بهترین موتور های خودروها برای تیونینگ

تیونینگ

بازار خودروی ایران بازار محدودی نسبت به بازار های جهانی محسوب می شود. بازاری که گاها در یک بازه قیمتی شما هیچ انتخابی ندارید و تنها یک خودرو قابل خریداری است! اما این باعث نشده عاشقان خودرو در ایران دست از کار بکشند و عشق خود به خودرو را فراموش کنند و همواره با تیونینگ خودروی خود به سوی رویای ماشین بازی خود حرکت کردند.

تیونینگ خودرو سالهاست که در ایران طرفداران خودش را دارد. از دهه هفتاد که پای خودرو های ژاپنی به بازار ایران باز شد این جریان قوت گرفت و در دهه 80 هم ادامه داشت. می توان گفت یکی از دلایل پیشرفت صنعت تیونینگ در ایران همین بحث محدودیت ها بوده است، چرا که جوانان و عاشقان سرعت با خالی دیدن جای خودرو های اسپرت خوش قیمت در بازار، تصمیم گرفتند خودرو های معمولی خود را به یک خودروی جذاب و اسپرت تبدیل کنند. در این بین سوال پیش می آِید که برای ابراز عشق و علاقه خودمان به خودرو چه خودروهایی بخریم؟ یا بهتر است بگوییم چه موتوری؟

در این مقاله از وبسایت کارگاه به بررسی تخصصی بهترین موتور های بازار برای تقویت و نصب روی خودروهای مختلف می پردازیم.

موتور B16A وی تک تیونینگ خودرهای هوندا

هوندا سیویک تیونینگ شده

تکنولوژی بالا، حجم کم و توان بسیار خوب سه ویژگی اصلی موتور های ساخت هوندا هستند. هوندا که از قدیم الایام به ساخت موتور سیکلت مشغول بوده در ساخت موتور های خودرو هم بسیار موفق عمل کرده است و همیشه برای تیونینگ محصولات هوندا جز انتخاب های اول هر ماشین باز بوده اند.

هوندا سیویک های داخل بازار ایران( نسخه های دهه نودی) مجهز به یک موتور1.6  لیتری کاربراتور یا لیتری انژکتوری هستند که می توانند بین 90 تا 130 اسب بخار نیرو تولید کنند. این اعداد برای استفاده معمولی و افراد عادی کاملا کافی به نظر می رسد اما برای سرشاخ شدن با بزرگتر ها اصلا کافی نیست! موتور B16A از موتور های معروف بازار است که روی هوندا سیویک قابل نصب   است. این موتور می تواند   170 اسب بخار نیرو را روی چرخ های یک خودروی 1100 کیلوگرمی بیاورد، این یعنی صفرتاصدی در حد 7 ثانیه که عدد بسیار خوبی محسوب می شود. البته با توحه به پیش زمینه هوندا در بحث تولید موتور سیکلت می توان روی دور های بالای این موتور حساب ویژه ای کرد و نگران آسیب دیدن آن نبود.

موتور 2JZ تیونیگ خودروهای تویوتا

موتوری که با شنیدن نام آن یاد تویوتا سوپرای افسانه ای می افتیم. موتوری که روی بیشتر خودرو های ژاپنی دهه نود نصب شده بود و در نسخه های مختلف بین 280 اسب به صورت فابریک تا هزاران اسب بخار به صورت غیر فابریک و تیونینگ شده نیرو تولید کنند.

موتور 2JZ موتوری 3 لیتری و 6 سیلندر است که همانطور که پیش تر گفتیم توانایی تولید 280 اسب بخار نیرو و بیش از 350 نیوتون متر گشتاور را دارد. دریافت 800 اسب بخار قدرت با استفاده از توربو شارژر باعث شده است که اگر تویوتا داشته باشید به موتوری جز 2JZ فکر نکنید!

در ایران این موتور روی نسخه های مختلف تویوتا از کریسیدای قدیمی گرفته تا حتی GT86 نصب می کنند. حتی نیروی حالت فابریکی این موتور برای شکست دادن بسیاری از مدعیان کافی است.

موتور 4G63 تیونینگ خودروهای میتسوبیشی

بدون شک معروف ترین موتور میتسوبیشی در تاریخ همین مدل است. موتوری که از دهه هشتاد تا اواخر دهه 2000 روی خودرو های مختلف این شرکت نصب می شد. این موتور نسخه های مختلفی داشت که از 102 تا 266 اسب بخار نیرو تولید می کردند و روی خودروی های رالی نصب می شدند. بهترین نسخه این موتور مدل 16 سوپاپهDOHC توربو شارژ هست که در حالت فابریک 220 اسب بخار نیرو تولید می کند. این موتور قابلیت این را دارد که نیرو را به چهارچرخ بدهد، چیزی که در بین اهل فن به اوو( EVO) معروف است.

در ایران می توانید این موتور را روی میتسوبیشی گالانت و یا لنسر های مختلف نصب کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید همیشه در لیست سریع ترین خودرو های داخل پیست درگ ایران یک لنسر دو دیفرانسیل با موتور 4G63 حضور دارد و این نشانه ارزش بالای این موتور برای تیونینگ میتسوبیشی هاست.

موتور GTI6

پژو 306 تیونینگ شده

موتوری برای فرانسوی بازها! این موتور به طور گسترده روی مدل 306 جی تی نصب شد و یک از محبوب ترین موتور های پژو محسوب می شود.

GTI6 یک موتور 4 سیلندر دو لیتری 16 سوپاپه است که می تواند 165 اسب بخار قدرت و 193 نیوتون متر گشتاور تولید کند. این موتور نیرو را به چرخ های جلو انتقال می دهد و نسخه دو دیفرانسیل ندارد.

در ایران می توانید این موتور را روی پژو پارس، پژو 405 و یا سمند نصب کنید. با توجه به 60 درصد قدرت بیشتر این موتور نسبت به نسخه های فابریکی این خودرو ها می توان تخمین زد صفرتاصد حدود 8 ثانیه ای به شما تحویل می دهد. البته این موتور قابلیت توربو شدن هم دارد و در ایران بیش از 500 اسب بخار هم از دل آن بیرون کشیده اند.

موتور MI16

فرانسوی ها هنوز هم ادامه دارند! شاید دلیلش این باشد بیشتر خودروهای رایج بازار از پلتفرم خودرو های فرانسوی استفاده می کنند.

موتور MI16 به طور گسترده روی پژو 405 نصب شده بود. در دهه هشتاد و نود این خودرو با این موتور وارد مسابقات رالی می شد و موفق هایی هم به دست آورده بود. این موتور قابلیت انتقال نیرو به چهارچرخ هم داشته است و یکی از بهترین های دوران خود محسوب می شود.

این موتور 2 لیتری می تواند 160 اسب بخار قدرت و حدود 172 نیوتون متر گشتاور تولید کند. این مشخصات روی بدنه پژو 405 صفرتاصدی حدود 8.5 ثانیه ارائه می دهند که بسیار خوب است، مخصوصا وقتی که این خودرو را یک خودروی دهه هشتادی( میلادی) بدانیم. این موتور را هم برای تیونینگ خانواده پژو 405 و سمند می توانید استفاده کنید.

موتور RC

اگر یک موتور باشد که همه آن را بشناسند قطعا موتور RC است. موتوری 2 لیتری که می تواند 175 اسب بخار قدرت و 202 نیوتون متر گشتاور تولید کند. این موتور توانایی انتقال نیرو به دو و چهارچرخ را دارد و نسخه رالی 206 از همین موتور استفاده می کرده است.

این موتور روی پژو 206 نصب می شود و می تواند بدنه 1050 کیلوگرمی آن را در 7.5 ثانیه از صفر به صد برساند. البته فراموش نکنید RC قابلیت توربو شدن هم دارد . . .

در ایران برای تقویت 206 بین انتخاب موتور RC و تقویت موتور TU5 اختلاف نظر بسیاری است که برای تیونینگ 206 کدام بهتر هستند و از این رو مقایسه این دو موتور و بررسی کامل تیونینگ موتور TU5  را در مقاله دیگری مورد بحث قرار خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.